Chap Relays

February 24, Westlake High School, Austin

Back to Week 3 High School Results main page

Thanks to Al Bennett and Glenn Roberts for this report.

Timing method not reported.

GIRLS

Teams: 1, Pflugerville, 207 2/3; 2, Westlake, 138 1/3; 3, Bowie, 91; 4, McNeil, 61; 5, Austin LBJ, 38; 6, Westwood, 29; 7, Leander, 28; 8, Copperas Cove, 27; 9, Smithson Valley, 19; 10, McNeil "B", 16; 11, St. Stephens, 12; 12, Kerrville, 6; 13, Westlake "B", 2

Shot Put: 1, Vanessa Rohe (Pflugerville) 40-3; 2m Bridgette Brown (McNeil) 39-5; 3, Lindsay McFarland (McNeil) 38-10

Discus: 1, Lindsay McFarland (McNeil) 127-7; 2, Corey Harris (Pflugerville) 119-1; 3, Hillary Mott (Pflugerville) 114-4

Pole Vault: 1, Rhian Davis (Bowie) 8-6; 2, Amara Untermeyer (Pflugerville) 7-6; 3, Cara-Beth Bass (Bowie) 7-0

High Jump: 1, Bethany Howden (Westlake) 5-4; 2, Jamie Calhoun (Smithson Valley) 5-2; 3, Lindsay Acovato (Westlake) 5-2

Long Jump: 1, Nikki Cameron (Bowie) 18-4; 2, Christina Tegbe (Pflugerville) 17-7; 3, Anne Jenkins (Smithson Valley) 17-4

Triple Jump: 1, Christina Tegbe (Pflugerville) 37-6; 2, Marla Dumont (Westlake) 33-11; 3, Sabrina Gorden (Copperas Cove) 33-11

3200: 1, Maribel Apud-Martinez (Westlake) 12:06.0; 2, Lisa Gonzales (Westwood) 12:19.8; 3, Lindsay Longsine (Leander) 12:32.8

4x100 relay: 1, Pflugerville, 48.6; 2, Westlake, 50.7; 3, LBJ, 50.8

800: 1, Celeste Tyson (McNeil) 2:23.8; 2, Julie Simpson (Westlake) 2:27.4; 3, Rachel Johnson (Pflugerville) 2:31.0

100 hurdles: 1, Summer Present (Westlake) 16.4; 2, Nichole Wooten (Pflugerville) 16.5; 3, Mindy Lavy (Leander) 16.8

100: 1, Rashandra Harris (McNeil) 12.4; 2, Cherry Goodman (Pflugerville) 12.4; 3, Carlisha Tyree (Pflugerville) 12.6

4x200 relay: 1, Bowie, 1:47.0; 2, Pflugerville, 1:47.9; 3, Westlake, 1:48.5

400: 1, Kim Irvin (Pflugerville) 58.1; 2, Stephanie Logterman (Westwood) 59.5; 3, Shakira Williams (LBJ) 1:01.6

300 hurdles: 1, Nichole Wooten (Pflugerville) 47.6; 2, Samara Williams (LBJ) 48.23; 3, Jennifer Madu (Pflugerville) 48.8

200: 1, Stephanie Logterman (Westwood) 26.5; 2, Natasha Morgan (Copperas Cove) 26.9; 3, Jostyn Robinson (Bowie) 27.3

1600: 1, Maribel Apud-Martinez (Westlake) 5:30.3; 2, Lauren Mills (Bowie) 5:33.8; 3, Rachel Johnson (Pflugerville) 5:38.1

4x400 relay: 1, Bowie, 4:03.6; 2, Pflugerville, 4:06.9; 3, LBJ, 4:11.1

BOYS

Teams: 1, Westlake, 176; 2, McNeil, 150; 3, Pflugerville, 147; 4, Leander, 73; 5, Westwood and Austin, 52; 7, Kerrville, 42; 8, Austin, 26; 9, St. Stephens, 12

Shot Put: 1, Johnathan Spillman (McNeil) 59-10; 2, Travis Priour (Westwood) 49-8; 3, Jeermy Calahan (Pflugerville) 48-5

Discus: 1, John Vasquez (Leander) 140-0; 2, Matt Wilke (Austin) 135-7; 3, Derrick McKee (Pflugerville) 134-1

Pole Vault: 1, Jesse Shoemaker (Pflugerville) 14-0; 2, Ryan Bohnert (Kerrville) 12-6; 3, Scott Scrutchfield (Westlake) 12-6

High Jump: 1, Paul Thompson (Leander) 6-6; 2, Chris Holcomb (Westlake) 6-2; 3, Paul Njoku (McNeil) 6-2

Long Jump: 1, Dustin Miksch (Westwood) 22-2; 2, H. D. Drum (Pflugerville) 21-8; 3, Paul Thompson (Leander) 21-8

Triple Jump: 1, Brian Franklin (Pflugerville) 45-1; 2, Paul Thompson (Leander) 43-8; 3, Kris Shackles (McNeil) 39-10

Shuttle Hurdle Relay: 1, Westlake, 1:10.9; 2, Kerrville, 1:13.0; 3, McNeil, 1:13.7

4x800 relay: 1, McNeil, 8:27.0; 2, Westlake, 8:46.7; 3, LBJ, 8:57.0

3200: 1, Evan Withers (Westlake) 10:36.5; 2, Bart McKay (McNeil) 11:14.8; 3, Peter Burakowski (Pflugerville) 11:15.0

4x100 relay: 1, Westlake, 42.5; 2, Pflugerville, 42.7; 3, McNeil, 43.7

800: 1, Tanner Corbitt (Westlake) 2:05.5; 2, Benny Bowser (Pflugerville) 2:05.5; 3, Micah McNeil) 2:06.2

100 hurdles: 1, Steve Hoover (Westlake) 14.6; 2, Kennan Johnson (Leander) 15.1; 3, Zayn Walters (Leander) 15.7

100: 1, Dustin Miksch (Westwood) 11.0; 2, Alexis Sanchez (Leander) 11.0; 3, Cordale (Pflugerville) 11.2

4x200 relay: 1, Pflugerville, 1:29.0; 2, Westlake, 1:34.6; 3, LBJ, 1:34.9

400: 1, Joseph Richardson (McNeil) 50.3; 2, Jim Duncan (Westlake) 51.5; 3, Justin Ervin (McNeil) 52.13

300 hurdles: 1, Reggie Thomas (Pflugerville) 39.9; 2, Dustin Miksch (Westwood) 40.2; 3, Jonathan Joseph (McNeil) 41.7

200: 1, Christian Campbell (Westlake) 22.0; 2, Alexis Sanchez (Leander) 22.2; 3, Clint Cunningham (Pflugerville) 23.7

1600: 1, Capara (McNeil) 4:35.3; 2, Brandt Tulis (St. Stephens) 4:46.8; 3, Evan Withers (Westlake) 4:52.1

4x400 relay: 1, Westlake, 3:23.4; 2, Pflugerville, 3:24.2; 3, LBJ, 3:28.6