Rattlesnake Relays

March 29, Sweewater

Back to Week 8 High School Results main page

Thanks to Joe Willis for this report.

Timing method unknown.

VARSITY BOYS

Team totals -- 1. Snyder 184; 2. Clyde 158; 3. Sweetwater 155; 4. Ballinger 112; 5. Slaton 36.

Long jump -- 1. Clay, Snyder, 20-9 1/4; 2. A. Reid, Clyde, 19-1 1/2; 3. Frerich, Ballinger, 18-7 3/4; Jeremy Thompson, Sweetwater, 18-3; 5. Pinson, Snyder, 18-2 1/2; 6. Olvera, Clyde, 18-1.

Shot put -- 1. Josh Guzman, Sweetwater, 49-4; 2. Wright, Clyde, 42-7; 3. Clark, Ballinger, 41-3 1/4; 4. D. Reid, Clyde, 41-3; 5. Fulton, Ballinger, 39-7; 6. Josh Garza, Sweetwater, 38-9.

Discus -- 1. Blackwell, Clyde, 155-5 1/2; 2. Rose, Clyde, 153-7; 3. Ryan Baker, Sweetwater, 147-1; 4. Nicholson, Ballinger, 145-5 1/2; 5. Wright, Clyde, 143-2 1/2; 6. McNatt, Snyder, 133-4.

Pole vault -- 1. Offield, Clyde, 11-0; 2. Jowes, Ballinger, 9-0.

Sprint medley -- 1. Sweetwater, 3:43.07 (Chris Aguilar, Jeremy Thompson, Randy Valadez, Ryan Baker); 2. Snyder, 3:48.68; 3. Clyde, 3:50.23.

High jump -- 1. Robinson, Clyde, 6-6; 2. Pruitt, Snyder, 6-0; 3. Ar. King, Ballinger, 6-0; 4. Al. King, Ballinger, 5-10; 5. Pinson, Snyder, 5-10; 6. Spells, Snyder, 5-8.

3200 -- 1. Kerry, Snyder, 10:57.18; 2. Toby Forbes, Sweetwater, 10:58.35; 3. Newton, Ballinger, 11:01.55; 4. Hernandez, Snyder, 12:16.20; 5. Nigar, Clyde, 13:17.68; 6. Monsey, Clyde, 13:23.72.

Triple jump -- 1. Clay, Snyder, 43-7 1/2; 2. Robinson, Clyde, 41-7 1/4; 3. A. Reid, Clyde, 41-3; 4. Jeremy Thompson, Sweetwater, 39-7; 5. Frerich, Ballinger, 39-2 3/4; 6. Josh Jackson, Sweetwater, 39-1 3/4.

4x100 relay -- 1. Snyder, 44.00; 2. Sweetwater (Chris Aguilar, Josh Jackson, Randyn Tenery, Jon-Eric McDonald), 44.66; 3. Clyde, 44.79; 4. Ballinger, 45.46.

800 -- 1. Randy Valadez, Sweetwater, 2:09.52; 2. Driggers, Snyder, 2:10.40; 3. Frerich, Ballinger, 2:11.72; 4. Fullerton, Clyde, 2:12.26; 5. Scott, Snyder, 2:13.44; 6. Jasso, Clyde, 2:13.90.

110 hurdles -- 1. Pinson, Snyder, 14.51; 2. A. King, Ballinger, 14.97; 3. King, Ballinger, 15.28; 4. Guynes, Snyder, 15.40; 5. Robinson, Clyde, 15.50; 6. Evatt, Clyde, 16.32.

100 -- 1. Smith, Slaton, 11:03; 2. Denton, Ballinger, 11:26; 3. Chris Aguilar, Sweetwater, 11.34; 4. Clay, Snyder, 11:36; 5. Bruton, Snyder, 11:43; 6. Pruitt, Snyder, 11:44.

400 -- 1. Josh Jackson, Sweetwater, 52.11; 2. Ryan Baker, Sweetwater, 52.17; 3. King, Ballinger, 54.52; 4. Kerr, Snyder, 55.08; 5. Trowbridge, Ballinger, 55.13; 6. Noworatzky, Clyde, 55.53.

300 hurdles -- 1. Randyn Tenery, Sweetwater, 40.02; 2. Pinson, Snyder, 41.21; 3. Guynes, Snyder, 42.36; 4. King, Ballinger, 43.91; 5. Evatt, Clyde, 44.0; 6. Murphy, Snyder, 44.13.

200 -- 1. Perez, Slaton, 22.59; 2. Allen, Clyde, 23.06; 3. Jeremy Thompson, Sweetwater, 23.33; 4. Roberts, Slaton, 23.40; 5. Pruitt, Snyder, 23.96; 6. Jon-Eric McDonald, Sweetwater, 24.12.

1600 -- 1. Kerry, Snyder, 4:53.01; 2. Fullerton, Clyde, 4:59.51; 3. Toby Forbes, Sweetwater, 5:05.50; 4. Newton, Ballinger, 5:05.62; 5. Kerr, Snyder, 5:28.18; 6. Nigar, Clyde, 5:44.16.

4x400 relay -- 1. Sweetwater (Ryan Baker, Josh Jackson, Randy Valadez, Randyn Tenery), 3:27.85; 2. Snyder, 3:33.47; 3. Clyde, 3:39.62; 4. Ballinger, 3:48.67; 5. Slaton, 3:49.78.

VARSITY GIRLS

Team totals -- 1. Clyde 174; 2. Ballinger 128; 3. Winters 98; 4. Snyder 94; 5. Sweetwater 88; 6. Slaton 8.

Triple jump -- 1. Brown, Snyder, 36-2; 2. Wells, Snyder, 32-3 1/2; 3. Edwards, Clyde, 31-10 3/4; 4. Joplin, Clyde, 31-7 1/2; 5. Pritchard, Winters, 31-3 1/2; 6. Nicholson, Ballinger, 29-10 1/2.

High jump -- 1. Cain, Clyde, 5-0; 2. Stewart, Ballinger, 4-10; 3. Tuttle, Snyder, 4-10; 4. Edwards, Clyde, 4-10; 5. Walker, Winters, 4-10; 6. Sneed, Winters, 4-8.

Discus -- 1. Sparkle Brewster, Sweetwater, 110-6; 2. Moore, Clyde, 101-4; 3. Warren, Clyde, 95-7; 4. Dannie Owens, Sweetwater, 94-11; 5. Kelly Rainbolt, Sweetwater, 93-5; 6. Oliver, Clyde, 87-5.

Long jump -- 1. A. Stewart, Ballinger, 14-11 1/2; 2. Britni Williams, Sweetwater, 14-0 3/4; 3. Sneed, Winters, 13-9; 4. T. Stewart, Ballinger, 13-8 1/4; 5. Nicholson, Ballinger, 13-7; 6. Bahlman, Winters, 13-6 1/2.

Shot put -- 1. Dannie Owens, Sweetwater, 33-10; 2. Sparkle Brewster, Sweetwater, 33-7 1/2; 3. Ann Marie Sissom, Sweetwater, 30-10 1/2; 4. Warren, Clyde, 30-5 1/2; 5. Henson, Snyder, 29-9; 6. Moore, Clyde, 29-3 1/2.

3200 -- 1. Parramore, Winters, 13:24.70; 2. Bullock, Ballinger, 13:46.57; 3. Amanda Mendez, Sweetwater, 14:15.46; 4. Walker, Winters, 14:47.37; 5. Hafner, Clyde, 15:47; 6. Meyer, Winters, 15:54.75.

4x100 relay -- 1. Clyde, 51.66; 2. Snyder, 51.90; 3. Ballinger, 52.88; 4. Winters, 53.08; 5. Sweetwater (Tasha Gentry, Angie Cashiola, Britni Williams, Brittany Mercer), 55.32.

800 -- 1. Burgess, Ballinger, 2:27.41; 2. Brittany Mercer, Sweetwater, 2:40.94; 3. Valles, Ballinger, 2:41.53; 4. Coffman, Clyde, 2:42.33.

100 hurdles -- 1. Walker, Winters, 15.51; 2. Brown, Snyder, 16.56; 3. Nicholson, Ballinger, 17.18; 4. Edwards, Clyde, 17.59; 5. Teachout, Clyde, 17.91; 6. Burleson, Snyder, 18.13.

100 -- 1. Berry, Clyde, 12.72; 2. Wells, Snyder, 12.96; 3. Roxanna Washington, Sweetwater, 13.25; 4. Santoya, Winters, 13.30; 5. Joplin, Clyde, 13.54; 6. Aberle, Slaton, 13.65.

4x200 relay -- 1. Clyde, 1:50.68; 2. Winters, 1:50.93; 3. Ballinger, 1:52.08; 4. Snyder, 1:53.66; 5. Sweetwater (Tara Clemens, Angie Cashiola, Tasha Gentry, Roxanna Washington), 1:57.22.

400 -- 1. Burgess, Ballinger, 63.62; 2. Skinner, Clyde, 64.21; 3. Alspaugh, Slaton, 65.77; 4. Brittany Mercer, Sweetwater, 65.79; 5. Cain, Clyde, 69.51.

300 hurdles -- 1. Walker, Winters, 50.84; 2. Brown, Snyder, 51.84; 3. Edwards, Clyde, 52.56; 4. Teachout, Clyde, 53.26; 5. Burleson, Snyder, 53.88; 6. Nicholson, Ballinger, 54.39.

200 -- 1. Crawford, Clyde, 26.17; 2. Stewart, Ballinger, 26.78; 3. Sykes, Ballinger, 27.24; 4. Traylor, Snyder, 27.91; 5. Buxkemper, Ballinger, 28.06; 6. Rodriguez, Slaton, 28.50.

1600 -- 1. Pelzel, Ballinger, 5:57.29; 2. Scaramuzzo, Clyde, 6:07.96; 3. Paramore, Winters, 6:14.71; 44. Coffman, Clyde, 6:23.67; 5. Bullock, Ballinger, 6:25.44; 6. Sheets, Slaton, 6:29.14.

4x400 relay -- 1. Clyde, 4:24.45; 2. Winters, 4:26.65; 3. Snyder, 4:29.08; 4. Sweetwater (Tasha Gentry, Angie Cashiola, Britni Williams, Brittany Mercer), 4:30.03; 5. Ballinger, 4:37.65.

JV BOYS

Team totals -- 1. Sweetwater 202; 2. Clyde 163; 3. Ballinger 62; 4. Slaton 50; 5. Snyder 40.

Triple jump -- 1. Petrusky, Clyde, 34-7; 2. Carpenter, Clyde, 33-10; 3. Bowman, Ballinger, 32-0 1/2; 4. Triggs, Snyder, 30-2 1/2.

Discus -- 1. Clyde DeLaO, Sweetwater, 100-11; 2. Nord, Ballinger, 100-8 1/2; 3. Brewer, Ballinger, 95-9 1/2; 4. T. Carpenter, Clyde, 89-8; 5. Rob Lawrence, Sweetwater, 87-1; 6. Escobar, Ballinger, 86-11.

Shot put -- 1. T. Carpenter, Clyde, 40-7 1/2; 2. Brewer, Ballinger, 40-7; 3. Kuhn, Ballinger, 40-4; 4. G. Carpenter, Clyde, 36-3; 5. Alan Copeland, Sweetwater, 35-1; 6. Escobar, Ballinger, 35-0.

Pole vault -- 1. Dustin Head, Clyde, 11-0; 2. Justin Clowers, Sweetwater, 9-0; 3. Jones, Ballinger, 9-0.

Long jump -- 1. Michael Williams, Sweetwater, 17-9; 2. Morris, Clyde, 17-5 1/2; 3. Quirino, Ballinger, 16-5 1/4; 4. Davis, Snyder, 15-1 1/4; 5. Jonathan Castereno, Sweetwater, 14-2 3/4.

3200 -- 1. Justin Clowers, Sweetwater, 12:29.91; 2. Bryan Berry, Sweetwater, 12:52.49.

High jump -- 1. Joel Baker, Sweetwater, 5-8; 2. Davis, Snyder, 5-6; 3. Jonathan Castereno, Sweetwater, 5-4; 4. Petrusky, Clyde, 5-4.

4x100 relay -- 1. Sweetwater (Alan Copeland, Michael Williams, Bryson Oliver, Jack Squires), 45.79; 2. Clyde, 46.88; 3. Slaton, 48.22; 4. Snyder, 49.09.

800 -- 1. Joel Baker, Sweetwater, 2:17.84; 2. Lane, Clyde, 2:23.26; 3. Scott, Snyder, 2:23.78; 4. Tatum, Clyde, 2:26.13; 5. Sawyer, Slaton, 2:28.85; 6. Davidson, Clyde, 2:32.84.

110 hurdles -- 1. Silva, Clyde, 16.82; 2. Quirino, Ballinger, 17.85; 3. Vargas, Sweetwater, 19.07; 4. Quiroga, Ballinger, 20.13.

100 -- 1. Jack Squires, Sweetwater, 11.53; 2. Clinton, Slaton, 11.62; 3. Sanders, Clyde, 11.94; 4. Carpenter, Clyde, 12.16; 5. Alan Copeland, Sweetwater, 12.17; 6. Hernandez, Snyder, 12.50.

400 -- 1. Bryson Oliver, Sweetwater, 54.15; 2. Edwards, Clyde, 55.09; 3. Escobedo, Slaton, 55.91; 4. Head, Clyde, 58.67; 5. Moran, Clyde, 59.32; 6. Scott, Snyder, 64.81.

300 hurdles -- 1. Silva, Clyde, 46.38; 2. Vargas, Sweetwater, 49.03; 3. Quirino, Ballinger, 49.89; 4. Heath, Clyde, 50.94; 5. Quiroga, Ballinger, 52.50; 6. Petrosky, Clyde, 53.65.

200 -- 1. Michael Williams, Sweetwater, 23.03; 2. Corona, Slaton, 24.66; 3. Alan Copeland, Sweetwater, 25.39; 4. Tatum, Clyde, 25.46; 5. Samuels, Slaton, 25.88; 6. Moran, Clyde, 26.22.

1600 -- 1. Dan Huskerson, Sweetwater, 5:28.98; 2. Bryan Berry, Sweetwater, 5:39.25; 3. Strange, Clyde, 5:42.07; 4. Justin Clowers, Sweetwater, 5:43.38.

4x400 relay -- 1. Sweetwater (Joel Baker, Michael Williams, Bryson Oliver, Jack Squires), 3:43.67; 2. Clyde, 3:52.22; 3. Slaton, 4:00.12; 4. Snyder, 4:07.83.

JV GIRLS

Team totals -- 1. Ballinger 212; 2. Sweetwater 62; 3. Slaton 36; 4. Snyder 16.

Triple jump -- 1. Britnee Daniel, Sweetwater, 27-11 1/2; 2. Ledbetter, Ballinger, 26-8 1/2.

Discus -- 1. Coy, Ballinger, 27-0 1/2; 2. Gamble, Ballinger, 26-2 1/2; 3. Casey Clark, Sweetwater, 24-8.

Long jump -- 1. Luna, Ballinger, 13-2 1/2; 2. Britnee Daniel, Sweetwater, 12-5; 3. Garcia, Slaton, 12-3 1/2; 4. King, Ballinger, 11-2 1/2; 5. Walker, Slaton, 9-9.

3200 -- 1. Gleghorn, Ballinger, 14:50.8; 2. Frerich, Ballinger, 15:12.0; 3. Jovan Moreno, Sweetwater, 16:36.8.

4x100 relay -- 1. Ballinger, 57.78.

800 -- 1. Lauren Moore, Sweetwater, 3:05.43.

100 hurdles -- 1. Gamble, Ballinger, 18.68; 2. Luna, Ballinger, 21.40; 3. Ledbetter, Ballinger, 21.81.

100 -- 1. Walker, Slaton, 14.26; 2. Daniel, Sweetwater, 14.27; 3. Grant, Snyder, 14.80; 4. Williams, Snyder, 14.94; 5. Garcia, Slaton, 15.13.

4x200 relay -- 1. Ballinger, 2:08.90.

400 -- 1. Anthony, Ballinger, 67.97; 2. Jayde Martin, Sweetwater, 69.53; 3. Amanda Wilburn, Sweetwater, 73.18; 4. Quanot, Slaton, 73.95; 5. Moffett, Ballinger, 78.60.

300 hurdles -- 1. Luna, Ballinger, 56.56; 2. Gamble, Ballinger, 59.78; 3. Ledbetter, Ballinger, 64.88.

200 -- 1. King, Ballinger, 30.59; 2. Walker, Slaton, 31.21; 3. Clements, Snyder, 31.40; 4. Garcia, Slaton, 31.50.

1600 -- 1. Jovan Moreno, Sweetwater, 7:26.16.

4x400 relay -- 1. Ballinger, 4:48.41