2004 District 23-2A Championships

Garrison

Thanks to Mike Montfort for this report.

Tining method unknown.

BOYS

DISCUS: 1. Julian Willis, Alto, 133-5; 2. Collin Briggs, Hemphill, 132-1; 3. Zack Holcomb, Alto, 130-3; 4. Josh Twine, Hemphill, 127-6; 5. Chase Kelley, Hemphill, 118-4; 6. Kade Williamson, Garrison, 117-11.

HIGH JUMP: 1. Ladarron Roland, Timpson, 6-8; 2. Gerron Blount, Garrison, 6-6; 3. Jamie Edwards, Hemphill, 6-4; 4. Josh Twine, Hemphill, 6-2; 5. Jacobie Brydson, San Augustine, 6-2; 6. Mart Graham, Alto, 6-0.

LONG JUMP: 1. Tyrus Green, Alto, 21-1 1/4; 2. Damien Price, San Augustine, 20-11; 3. Yosmond Dodd, Hemphill, 20-10 3/4; 4. Ladarron Roland, Timpson, 20-8 1/2; 5. Tyler Belrose, Timpson, 20-6 3/4; 6. John Smith, Hemphill, 20-2.

POLE VAULT: 1. Matt Williams, Hemphill, 14-0; 2. Nick Walker, Timpson, 13-0; 3. Chris Walker, Timpson, 11-0; 4. Miles McDaniel, Hemphill, 11-0; 5. Richard Hill, Hemphill, 10-6; 6. Clay Cooper, Garrison, 10-0.

SHOTPUT: 1. Tad Scott, Alto, 49-0; 2. Collin Briggs, Hemphill, 46-11; 3. Blake Phillips, Garrison, 43-9 1/4; 4. Jason Richardson, Timpson, 42-6 3/4; 5. Josh Twine, Hemphill, 41-7 3/4; 6. Roy Hogg, Alto, 40-10 3/4.

TRIPLE JUMP: 1. Dominique Edison, San Augustine, 45-1; 2. Damien Price, San Augustine, 44-6 1/2; 3. Yosmond Dodd, Hemphill, 44-6; 4. John Smith, Hemphill, 43-6 3/4; 5. Richard Simmons, Hemphill, 41-1 1/2; 6. Tyrus Green, Alto, 40-8 1/2.

3200 METER RUN: 1. Freddie Smith, Hemphill, 10:40.96; 2. Jose Moreno, San Augustine, 10:41.36; 3. Jose Telez, Alto, 10:48.07; 4. Travis Burgess, Hemphill, 11:03.78; 5. Craig Burgess, Hemphill, 11:10.90; 6. Max Rangel, Woden, 11:14.74 4x100-METER RELAY: 1. Alto 41.73; 2. San Augustine 43.26; 3. Garrison 43.64; 4. Timpson 43.70; 5. Hemphill 44.02.

800-METER RUN: 1. Tyler Belrose, Timpson, 2:00.88; 2. Daniel Driver, Woden, 2:04.31; 3. Justin Martinez, Timpson, 2:04.71; 4. Freddie Smith, Hemphill, 2:10.29; 5. Bradley Barton, Garrison, 2:14.26; 6. Alex Jackson, San Augustine, 2:19.42.

110-METER HURDLES: 1. Damien Price, San Augustine, 14.74; 2. Jacobie Brydson, San Augustine, 15.12; 3. Ricardo Wallace, Garrison, 15.42; 4. Chase kelley, Hemphill, 16.65; 5. Jamie Edwards, Hemphill, 17.62; 6. Corey Jackson, Timpson, 19.49.

100-METER DASH: 1. Johnny Thacker, Alto, 10.93; 2. Harvey Parker, Alto, 11.42; 3. Marcus Solomon, Garrison, 11.93; 4. Markesta McAlister, Garrison, 12.02; 5. Johnathan Bussey, Timpson, 12.09; 6. Yosmond Dodd, Hemphill, 12.10.

4x200-METER RELAY: 1. Alto 1:26.58; 3. San Augustine 1:29.71; 3. Timpson 1:29.92; 4. Garrison 1:31.58; 5. Hemphill 1:33.32.

400-METER DASH: 1. Jeremy Richards, Timpson, 50.19; 2. Barton Singleton, Hemphill, 51.92; 3. Shane Cotton, Garrison, 52.35; 4. Rick Chumley, Hemphill, 54.25; 5. Matt Williams, Hemphill, 54.48; 6. Mart Graham, Alto, 54.52.

300-METER HURDLES: 1. Damien Price, San Augustine, 39.81; 2. Jacobie Brydson, San Augustine, 40.88; 3. Wes Chandler, Garrison, 41.94; 4. Chase Kelley, Hemphill, 42.81; 5. Jamie Edwards, Hemphill, 43.55; 6. Richard Simmons, Hemphill, 43.58.

200-METER DASH: 1. Dominique Edison, San Augustine, 22.63; 2. Gelnnard Tilley, Timpson, 22.88; 3. Steven Brown, Alto, 23.13; 4. Gerron Blount, Garrison, 23.17; 5. Raymond Nelson, Hemphill, 23.53; 6. Terrance Bolton, Hemphill, 24.63.

1600-METER RUN: 1. Daniel Driver, Woden, 4:45.64; 2. Jose Moreno, San Augustine, 4:58.01; 3. Max Rangel, Woden, 4:59.26; 4. Craig Burgess, Hemphill, 5:04.15; 5. Bradley Barton, Garrison, 5:04.54; 6. Travis Burgess, Hemphill, 5:06.66.

4x400-METER RELAY: 1. Timpson 3:28.80; 2. Hemphill 3:32.66; 3. Garrison 3:34.75; 4. San Augustine 3:49.71.

GIRLS

DISCUS: 1. G'Undra Skinner, Alto, 106-0; 2. LaSaundra Douglas, San Augustine, 105-11; 3. Keisha Brown, Alto, 98-8; 4. Whitney Brown, Alto, 95-7; 5. LaToya Jones, San Augustine, 93-10 1/4; 6. Amberly Collins, Central Heights, 84-8.

HIGH JUMP: 1. Monique Hackney, Alto, 5-2; 2. Camilya Wilson, San Augustine, 5-0; 3. Danielle Tipton, Timpson, 4-10; 4. LaDericka Ruth, San Augustine, 4-10; 5. Cheyenne Calhoun, Garrison, 4-10; 6. Shatoya Adams, Timpson, 4-10.

LONG JUMP: 1. Monique Hackney, Alto, 18-3 1/2; 2. Victoria Redmon, San Augustine, 17-6 1/4; 3. Angelitha Dickerson, Alto, 17-3; 4. Tiffany Jackson, San Augustine, 16-9 3/4; 5. LaDayna Parker, Timpson, 15-11; 6. Marchondra Boyer, San Augustine, 15-7.

SHOTPUT: 1. LaSaundra Douglas, San Augustine, 38-4; 2. Caroline Sinclair, Garrison, 36-9 1/4; 3. Auverica Harris, San Augustine, 36-2; 4. G'Undra Skinner, Alto, 36-0 1/4; 5. LaToya Jones, San Augustine, 33-8 1/4; 6. Whitney Brown, Alto, 33-6 3/4.

TRIPLE JUMP: 1. LaDericka Ruth, San Augustine, 36-1 3/4; 2. Tiffany Jackson, San Augustine, 35-6 3/4; 3. Angelitha Dickerson, Alto, 35-2; 4. Victoria Redmon, San Augustine, 34-3 3/4; 5. Anishika Pope, Alto, 33-6; 6. Jordan Belrose, Timpson, 32-4 3/4.

POLE VAULT: 1. Jamechia Hoyle, Hemphill, 8-6; 2. Jordan Belrose, Timpson, 8-0; 3. Danielle Tipton, Timpson, 7-0; 4. Jenny Conway, Timpson, 7-0.

3200-METER RUN: 1. Breeka Johnson, San Augustine, 11:58.39; 2. Ashley Terrell, San Augustine, 12:29.84; 3. Amie Morton, Woden, 12:44.85; 4. Margo Kahla, Alto, 13:10.05; 5. Callie Wallace, Central Heights, 13:22.63; 6. Holly Hart, Garrison, 14:19.04.

4x100-METER RELAY: 1. Hemphill 49.43; 2. San Augustine 49.53; 3. Alto 50.62; 4. Shelbyville 52.04; 5. Timpson 52.34; 6. Garrison 54.73.

800-METER RUN: 1. Breeka Johnson, San Augustine, 2:24.35; 2. Ann McGuire, Garrison, 2:40.71; 3. Gabriela Carbajal, Hemphill, 2:42.81; 4. Amber Kennedy, Central Heights, 2:45.42; 5. Seleste Holloway, Central Heights, 2:45.45; 6. Teronica Jackson, San Augustine, 2:47.05.

100-METER HURDLES: 1. LaDericka Ruth, San Augustine, 16.29; 2. Jordan Belrose, Timpson, 16.77; 3. Contesia Nelson, Hemphill, 16.96; 4. Katie Bell, Garrison, 17.58; 5. Bakeitha Simpson, Alto, 19.40; 6. Ashley Little, Central Heights, 19.52.

100-METER DASH: 1. Brittany Henson, Hemphill, 13.06; Jamechia Hoyle, Hemphill, 13.20; 3. Tiffany Jackson, San Augustine, 13.38; 4. Tiffany Maxie, Hemphill, 13.55; 5. Shaunta Jones, Timpson, 13.71; 6. LaDericka Ruth, San Augustine, 13.59.

4x200-METER RELAY: 1. Alto 1:43.78; 2. San Augustine 1:46.13; 3. Shelbyville 1:51.92; 4. Timpson 1:53.36; 5. Garrison 1:55.97; 6. Hemphill 1:57.21.

400-METER DASH: 1. Shatara Pickens, San Augustine, 1:02.39; 2. Margo Kahla, Alto, 1:04.87; 3. Amber Crawford, Hemphill 1:08.06; 4. Jessica Parker, Timpson, 1:10.22; 5. Ashley Chumley, Hemphill, 1:11.83; 6. Teronica Jackson, San Augustine, 1:12.36.

300-METER HURDLES: 1. Brittany Henson, Hemphill, 47.13; 2. Jordan Belrose, Timpson, 48.19; 3. Contesia Nelson, Hemphill, 49.80; 4. Nina Lewis, Garrison, 53.23; 5. Tiffany Griffin, Alto, 56.31; 6. Bakeitha Simpson, Alto, 57.26.

200-METER DASH: 1. Monique Hackney, Alto, 26.43; 2. Jamechia Hoyle, Hemphill, 26.81; 3. LaDayna Parker, Timpson, 27.30; 4. Camilya Walker, San Augustine, 27.47; 5. LaDericka Ruth, San Augustine, 27.97; 6. Demetria Griffin, Alto, 28.67.

1600-METER RUN: 1. Amie Morton, Woden, 5:38.23; 2. Ashley Terrell, San Augustine, 5:56.48; 3. Callie Wallace, Central Heights, 6:11.18; 4. Seleste Holloway, Central Heights, 6:27.06; 5. Britney Gilbert, Garrison, 6:32.08; 6. Diane Sevilla, Alto, 6:33.37.

4x400-METER RELAY: 1. Alto 4:05.02; 2. San Augustine 4:13.00; 3. Timpson 4:29.91; 4. Garrison 4:45.61; 5. Central Heights 4:56.48; 6. Shelbyville 5:30.00.